مقالات

بهترین راه برای بررسی گشتاور یک پیچ چیست؟

بوسیله جولای 16, 2019 مارس 27th, 2020 بدون نظر

هر پیچ دارای مشخصه‌ها و مقدار گشتاور مشخصی است و این گشتاور به ما توضیحات بحث برانگیزی می‌دهد و با در نظر گرفتن آن می‌توان اتصالات قابل اطمینانی را طراحی کرد.

با در نظر گرفتن گشتاور کیفیت محصولات شما در معرض خطر قرار نمی‌گیرد و محصولات شما با فرمول خاصی از گشتاور محفوظ می‌ماند.

مقدار گشتاور در پیچ باید به صورت کاملا صحیح و بی نقصی بررسی شود. پیچی که به صورت صحیح بر طبق مقدار گشتاور اندازه گیری نشود، نمی‌تواند مدل پیشنهادی در  تولید پیچ و مهره  باشد و باعث پایین آمدن کیفیت و فرآیند‌های مخرب‌تری در صورت ادامه این روند می‌شود. حتی اگر همراه با گشتاور افراطی اعمال شود.

گواهینامه استاندارد کیفیت بین المللی ایزو ٩٠٠١، نشان دهنده مقدار گشتاور و معیار پیش بینی شده و همچنین نشان دهنده طیف متفاوتی از پیچ‌ها در بازار است، صرف نظر از این که شما در حال استفاده از نورد پیچ‌ها به صورت تاخیری و پیچ جهت دار و یا به صورت ضربه‌ای هستید یا نه، مقدار گشتاور می‌بایست قبل از تولید مورد آزمایش و تایید قرار بگیرد و بدین گونه کیفیت آن تضمین می‌شود.

مقدار گشتاور در پیچ را می‌توان به سه روش بررسی کرد

  1. بررسی جنبشی

بعد از فشرده سازی پیچ، می‌توان از یک گشتاور برای اندازه گیری ابزاری به منظور علامت دار کردن پیچ و محصول استفاده کرد.

شما می‌توانید از نیروی بیشتری در مسیرهای پرفشار بهره ببرید تا این که جنبش و حرکت مورد نظر دیده شود. ثبت و ضبط این بررسی نشان دهنده مقدار باقی مانده گشتاور است.

  1. بررسی به وسیله رها سازی

این روش به اندازه روش قبل کاربرد دارد به استثنای نیروهای اضافه‌ای که برای فشرده سازی پیچ به کار می‌رود، آن هم در جهت رهش آن و این فرآیند زمانی که پیچ شکسته می‌شود به وجود می‌آید.

  1. بررسی از طریق علم بازاریابی

بعد از فشرده سازی پیچ، سطح آن علامت گذاری می‌شود که این مورد نیز در رابطه با محصول است و باعث تضعیف و سست شدن پیچ می‌شود.

فشرده سازی دوباره آن تا زمان هم تراز شدن ادامه دارد. گشتاور نیاز به برگشت به پیچ دارد آن هم به منظور بازگشت به حالت و موقعیت اصلی خود در مقدار گشتاور یک پیچ.

strong نکات مهم:

مقدار گشتاور باید بلافاصله بعد از فشرده سازی پیچ و قبل از طراحی و به عمل آوردن محصول مشخص شود و این نیز بستگی به اصطکاک موجود در قسمت زیرین سطح و رشته‌های پیچ دارد.

محاسبه مقدار گشتاور در صورتی غلط جلوه می‌کند که پیچ مدت زمان زیادی در شرایط متفاوت محیطی واقع شود، شما می‌توانید انتظار اختلاف ٢٠ درصدی را داشته باشید آن هم در صورتی که پروسه به اندازه ۴٨ ساعت زمان ببرد.

بعد از انتخاب پیچ باید گشتاور مناسب آن را هم در نظر گرفت و اعمال گشتاور مناسب یکی از مهمترین نکاتی است که باید رعایت شود.

اعمال گشتاور زیاد و بیش از حد باعث خواهد شد به رزوه‌ها آسیب وارد شود. از طرف دیگر اگر گشتاور کمتر از حد نیاز را اعمال کنیم، اتصال مقاومت لازم را نخواهد داشت و این اتصال ضعیف باعث می‌شود عمر مفید قطعه کاهش پیدا کند.

در همه حال محاسبه گشتاور صحیح و اعمال مناسب آن می‌تواند در ایجاد یک اتصال استاندارد بسیار موثر باشد.

به طور کل باید به میزان ۸۰% از میزان استحکام تسلیم باشد تا اتصال بتواند مقاومت کافی را داشته باشد و از طرف دیگر زیاد از حد سفت نشود.

باید توجه داشت که در صورت استفاده از روغن ضریب استهکاک کاهش می‌یابد. برای داشتن اتصالات استاندارد باید تمامی موارد را در نظر گرفت و رعایت کرد تا اتصالات دوام بالایی داشته باشند و با وارد آمدن نیروهای مختلف مقاومت کافی را داشته باشند.

نظرتان را بگویید