مقالات

نکاتی درباره انواع پیچ

بوسیله جولای 16, 2019 مارس 22nd, 2020 بدون نظر

کلیه موارد مرتبط با انواع پیچ، در مورد جایگزینی پیچ‌های فولادی سنگین با پیچ‌های تیتانیوم و آلومینیوم برای صرفه جویی در وزن وسیله نقلیه است، بدون این که هیچ گونه تأثیر معکوسی بر ایمنی و یا طول عمر وسیله بگذارد. مقاله نوشته شده توسط نینو (Nino) در سال ۲۰۰۲ نشان داد که تعویض هر پیچ می‌تواند حدود ۱۵۰ گرم از وزن وسیله نقلیه را کاهش بدهد. آن مقاله در ارتباط با ترمزهای V شکل بود، اما کاهش وزن مشابهی نیز از طریق تعویض پیچ‌ها در ارتباط با ترمزهای دیسکی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در این مورد به تنظیم SLP‌های مربوط به  Hygia در جایی مراجعه نمایید که در آن کاهش وزن بر اثر تنظیم پیچ‌ها تقریباً ۴۰ گرم خواهد بود.

مطالب مربوط به پیچ

پیچ‌ها با توجه به استحکام نهایی کششی و استحکام تسلیم کششی آنها طبقه بندی می‌شوند. استاندارد ایزو، تعدادی از طبقات مربوط به پیچ‌ها را به شرح زیر ارائه می‌نماید: ۹/۱۲، ۹/۱۰، ۸/۹، ۸/۸، ۸/۵، ۸/۴، ۶/۴. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله تهیه شده در مورد پیچ‌ها که بر روی وبسایت ویکی پدیا قابل دسترسی است، مراجعه نمایید.

دندانه‌های (حدیده) انواع پیچ و مهره می‌تواند بوسیله ماشین برش داده شده و یا نورد شود. به طور کلی، دندانه‌های نورد شده قوی‌تر از دندانه‌های برش داده شده هستند و در برابر حالت خستگی، انعطاف پذیری بیشتری دارند.

پیچ‌های با قدرت کششی بالا

آن دسته از پیچ‌هایی که دارای قدرت کششی بالا هستند، میزان قدرت کششی آنها بر روی سر پیچ‌ها حک شده است که دارای قدرت کششی: ۹/۱۲، ۹/۱۰، ۸/۹، و ۸/۸ هستند. هر نوع پیچ که دارای قدرت کششی بیش از ۸/۸ باشد برای تعویض با هر نوع پیچ دیگر از طبقه مشابه، یا پیچی که دارای قدرت کششی پایین‌تر باشد، مناسب نیست.

پیچ‌ تیتانیوم

مطالبی درباره پیچ‌های تیتانیوم

پیچ‌های از جنس تیتانیوم از نظر میزان استحکام نزدیک به پیچ‌های فولادی هستند، استحکام پیچ‌های از جنس تیتانیوم، ۴۷% بالاتر از پیچ‌های فولادی است.

در این مورد توجه داشته باشید که اگرچه استحکام پیچ‌های تیتانیوم می‌تواند به اندازه استحکام پیچ‌های ساخته شده با فولاد نرم باشد، پیچ‌های تیتانیوم جایگزین پیچ‌های فولادی با استحکام بالا نیستند. شرکت سینتیس (Syntace) که برخی از پیچ و مهره‌های از جنس تیتانیوم با کیفیت بالا را به فروش می‌رساند، مطالب زیر را در مورد جایگزین نمودن پیچ‌های با قدرت کششی بالا بیان نموده است:

پیچ‌های تیتانیوم نوع سینتیس (Syntace) هیچ گونه جایگزینی برای پیچ‌های با استحکام بالاتر از ۸/۸ نیستند، که این موضوع از طریق نمونه برداری از پیچ‌های با استحکام ۹/۱۰ یا ۹/۱۲ که بر روی سر پیچ‌ها حک شده است، قابل تشخیص است. اگر شما در این مورد شک دارید، باید این گونه فرض کنید که پیچ‌های  تیتانیوم برای استفاده در کاربرد مورد نظر شما مناسب نیستند تا از ایمنی خود مطمئن شوید.

بر این اساس، اگر این کار ضرورت دارد که شما پیچ‌های با استحکام ۸/۸ را تعویض نمایید، مطمئن شوید که از قوی‌ترین و بهترین پیچ‌های تیتانیوم که در اختیار دارید، استفاده می‌کنید. بنابراین، پیچ‌های با استحکام ۹/۱۰ یا ۹/۱۲ را با پیچ‌های از جنس تیتانیوم عوض نکنید. رایج‌ترین مکان برای پیدا کردن پیچ‌های با قدرت کششی بالا، پیچ‌های موجود در دوچرخه شما است که محورهای معلق دوچرخه شما را با یکدیگر حفظ می‌کنند.

کاربردهای پیچ تیتانیوم

پیچ‌های تیتانیوم با کیفیت بالا را می‌توان در زمینه‌های زیر مورد استفاده قرار داد:

۱- پیچ‌های روتور ترمز دیسکی؛

۲- پیچ‌های قرار گرفته بر روی کولیس؛

۳- پیچ‌های محکم کننده ریل به بخش نگهدارنده زیرین آن؛

۴- فریم / محل انشعاب ترمز v شکل/  بخش‌های برجسته ترمز

۵- پیچ‌های محکم کننده میله و هر ناحیه دیگری که در آن استحکام فولاد مورد نیاز است.

پیچ‌های آلومینیومی

پیچ‌های آلومینیومی ضعیف‌تر از پیچ‌های ساخته شده از فولاد نرم هستند. در جایی از پیچ‌های آلومینیوم استفاده کنید که استحکام پیچ اهمیتی ندارد، مانند:

۱- پیچ‌های باریک جلو و عقب بخش تعویض دنده و پیچ‌های کابل؛

۲- پیچ‌های چرخ مرتبط با تعویض چرخ دنده عقب؛

۳- پیچ محور چرخ دنده سقفی عقب؛

۴- پیچ‌های تنظیم حد؛

۵- پیچ‌های کششی اهرم تعویض کننده؛

۶- پیچ‌های کششی تنظیم جلو؛

۷- پیچ‌های بطری شکل؛

همچنین، می‌توانید از آلومینیوم برای درست کردن پیچ‌های زنجیری استفاده نمود (اگرچه این پیچ‌ها ضعیف‌تر از پیچ‌های فولادی برای جایگزین شدن هستند، اما پیچ‌های زنجیری آلومینیوم با قطر بزرگ، نشان دهنده این است که در این مورد، پیچ‌های زنجیری از جنس آلومینیوم مرغوب است. کاهش وزن قابل توجه به میزان حدود ۳۰ گرم نیز در مورد یک میل لنگ زنجیری سه تایی، امکان پذیر است و در  صورت استفاده از مهره آلومینیومی این کاهش وزن بیشتر خواهد شد.

پیچ‌های کربنی

وزن پیچ‌های کربنی حدود نصف وزن پیچ‌های آلومینیومی است. این نکته قابل ذکر است که در اکثر مواقع می‌توان به جای پیچ‌های آلومینیومی از  پیچ و مهره کبریتی  استفاده نمود، اما احتمالاً در محدوده اندازه‌ای که برای استفاده مورد نیاز است، پیچ‌های کربنی ضعیف‌تر از پیچ‌های آلومینیومی هستند. مشکل دیگر در مورد پیچ‌های کربنی این است که ممکن است هیچ گونه الیاف (فیبر) کربن در حدیده‌های پیچ وجود نداشته باشد و یا این که این فیبرهای کربن توسط حدیده‌هایی قطع شوند که فرایندی را ایجاد می‌کنند که در آن حالت، این حدیده‌ها (دندانه‌ها) تنها بر اپوکسی متکی هستند.

پیچ‌های نایلونی / پلاستیکی

پیچ‌های نایلونی / پلاستیکی دارای وزنی مشابه با پیچ‌های کربنی هستند، بنابراین وزن آنها حدود نصف وزن پیچ‌های آلومینیومی است، اما پیچ‌های نایلونی / پلاستیکی، بسیار ارزان‌تر از پیچ‌های کربنی هستند. پیچ‌های نایلونی قوی نیستند، بنابراین از آنها فقط می‌توان در مکان‌هایی استفاده نمود که حداقل نیروی پیچ مورد نیاز است.

پیچ‌های نایلونی دارای صدای نامتعارف (عجیب) نیستند و یا با فناوری خاص و بالایی تولید نمی‌شوند، اما مکانهای خاصی به شرح زیر وجود دارد که می‌توان از این پیچ‌ها استفاده نمود:

۱- پیچ‌های توقف تعویض دنده

۲- پیچ‌های محکم کننده اهرم ترمز: در این مورد یک اهرم ترمز مورد نیاز است که تنها یک پیچ کششی دارد. اکثر نیروهای این نوع اهرم‌ها توسط بدنه اهرم ترمز گرفته می‌شود (در واقع، پیچ‌های کششی تنها قطعات را کنار هم نگه می‌دارند). اغلب، اهرم‌های ترمز بهترین وسیله برای راه اندازی هستند، بنابراین اگر فرد از روی وسیله سقوط کند، اهرم‌های ترمز می‌توانند بچرخند و بنابراین نیازی نیست که آنها به شکل خاصی محکم شوند. اگر اهرم ترمز وسیله شما دارای یک بست (گیره) قابل جابجایی است، پیچ‌های نایلونی برای استفاده در این قسمت مناسب نیستند، زیرا تمام نیروهای وارد شده بر روی این قسمت‌ها توسط حدیده‌های پیچ گرفته می‌شود.

strong نکات مهم:

۱- هنگامی که پیچ‌ها تحت نیروهای برشی قرار می‌گیرند، پیچ‌های آلومینیومی بسیار ضعیف‌تر از پیچ‌های فولادی و پیچ‌های تیتانیوم هستند.

۲- پیچ‌های تیتانیوم می‌توانند به اندازه پیچ‌های ساخته شده با فولاد نرم یا پیچ‌های تولید شده با فولاد زنگ نزن قوی باشند. پیچ‌های تیتانیوم به اندازه پیچ‌های فولادی دارای قدرت کششی بالا و قوی نیستند.

۳- در این مورد نباید بی توجه بود، بنابراین، از این راهنمای تنظیم پیچ‌ها باید در مواردی که افراد در معرض خطر هستند استفاده نمود. اگر این اطمینان به میزان ۱۰۰ % وجود ندارد که یک پیچ از جنس تیتانیوم یا یک پیچ آلومینیومی به خوبی کار خواهد کرد، نبایستی پیچ‌های استاک (stock) را عوض کرد. تنظیم پیچ تنها باعث کاهش چند گرم از وزن آن خواهد شد، بنابراین کار ارزشمندی نیست که یک کار خطرناک را برای کاهش چند گرم از وزن پیچ مورد استفاده انجام دهید (در حقیقت، حتی اگر این کاهش وزن پیچ خیلی زیاد باشد، این کار ارزشمندی نیست که با انجام این تعویض پیچ، باعث ایجاد یک خطر منجر به بروز آسیب جسمی بشوید).

نظرتان را بگویید